ΣΠΥΡΟΥ ΣΠΥΡΟΣ

Καθηγητής Χρηματοοικονομικής

Γραφείο: Πτέρυγα Αντωνιάδου, 5ος όροφος
Τηλέφωνο: 210 8203 169

Ο Σπύρος Σπύρου είναι Καθηγητής Χρηματοοικονομικής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής). Σπούδασε Οικονομικά στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (1990), και έχει PhD στα Χρηματοοικονομικά (1997) και MSc στα Χρηματοοικονομικά των Επιχειρήσεων (1993) από το Brunel University. Πριν την εκλογή του στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών εργάστηκε στο University of Durham (Department of Economics & Finance), στο Middlesex University Business School, και στο Brunel University (Department of Economics & Finance). Έχει, επίσης, εργαστεί ως αναλυτής σε χρηματιστηριακή εταιρεία και σύμβουλος. Στο ΟΠΑ έχει διατελέσει Πρόεδρος του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής, Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής, μέλος της Συγκλήτου του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών, μέλος της Κοσμητείας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων, Αναπληρωτής Πρύτανη, μέλος της Διοικούσας Επιτροπής μεταπτυχιακών προγραμμάτων (MSc in Shipping, Finance, & Management, MBA International, MSc Accounting & Finance). Έχει οργανώσει και διδάξει μεταπτυχιακά μαθήματα Χρηματοοικονομικής Διοίκησης και Παραγώγων Αγορών σε Αγγλικά Πανεπιστήμια, (Financial Engineering, Security Investment Analysis, Portfolio Management) και διδάσκει σε Μεταπτυχιακά Προγράμματα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Αγορές Χρήματος & Κεφαλαίου, Διαχείριση Κινδύνων & Παράγωγα, Συμπεριφορική Χρηματοοικονομική), καθώς και στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (Αγορές Χρήματος & Κεφαλαίου). Επίσης, έχει επιβλέψει επιτυχημένα Διδακτορικές Διατριβές (PhD) και Μεταπτυχιακές Διατριβές (MSc), και έχει διατελέσει υπεύθυνος επιλογής φοιτητών στα Μεταπτυχιακά Προγράμματα (MSc Admission Tutor) του University of Durham (Department of Economics & Finance) και Middlesex University Business School. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα είναι στην περιοχή της αποτίμησης αξιογράφων, της συμπεριφοράς του επενδυτή κατά την λήψη επενδυτικών αποφάσεων, και των αγορών χρήματος και κεφαλαίου. Μελέτες του έχουν δημοσιευτεί σε διεθνούς κύρους ακαδημαϊκά περιοδικά, όπως Journal of Banking & Finance, Energy Journal, Energy Economics, Journal of Financial Stability, Journal of Business Finance & Accounting, European Financial Management, Journal of Futures Markets, International Review of Financial Analysis, Applied Financial Economics, Quarterly Review of Economics and Finance, Derivatives, Use, Trading & Regulation, The Manchester School, Journal of Economic Development, μεταξύ άλλων. Έχει συγγράψει δύο βιβλία: (1) "Αγορές Χρήματος και Κεφαλαίου", Εκδόσεις Μπένου, 2013, και (2) "Εισαγωγή στη Συμπεριφορική Χρηματοοικονομική", Εκδόσεις Μπένου, 2009. Διατελεί κριτής άρθρων (referee) για διεθνή ακαδημαϊκά περιοδικά και διεθνή εκδοτικό οίκο.