ΚΑΣΙΜΑΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Καθηγητής Χρηματοοικονομικής Διοίκησης

Γραφείο: Τροίας 2, Κιμώλου και Σπετσών, 5ος όροφος, Γραφείο 512
Τηλέφωνο: 210 8203 923

Ο Κωνσταντίνος Κασιμάτης είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος από το Middlesex University της Αγγλίας και καθηγητής του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στη Χρηματοοικονομική Διοίκηση. Έχει εργαστεί στο Middlesex University ως Λέκτορας Χρηματοοικονομικής και στη Διεύθυνση του Risk Management της Εμπορικής Τράπεζας. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα είναι στο χώρο της αποτίμησης αξιογράφων, συμπεριφορική χρηματοοικονομική και διάρθρωση χαρτοφυλακίου. Έχει δημοσιεύσει μελέτες σε διάφορα επιστημονικά περιοδικά, όπως Journal of Banking and Finance, Journal of International Money and Finance, κ.α.