ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Γραφείο: Πατησίων 80, 5ος όροφος
Τηλέφωνο: 210 - 8203 367
Fax: 210-8203 767

Ο Κωνσταντίνος Καραμάνης είναι Καθηγητής Λογιστικής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΑΣΟΕΕ), στο οποίο εργάζεται από το 1999. Κατά την περίοδο 1996-1999 εργάστηκε ως λέκτορας στο Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ. Αποφοίτησε από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Διοίκηση Επιχειρήσεων, 1979-1983), έλαβε Master στην Λογιστική και Χρηματοοικονομική από το Λάνκαστερ (1991-1992) και Ph.D. στην Λογιστική από το Εδιμβούργο (1993-1996).

Επιστημονικές του εργασίες έχουν δημοσιευθεί σε κορυφαία διεθνή περιοδικά. Τέσσερις (4) από τις επιστημονικές του εργασίες έχουν δημοσιευθεί σε δύο από τα κορυφαία διεθνή ακαδημαϊκά περιοδικά της Λογιστικής: δύο αυτοδύναμες και μία συνδημοσίευση στο Accounting, Organizations and Society και μία συνδημοσίευση στο Journal of Accounting and Economics. Το έργο του έχει τύχει διεθνούς αναγνώρισης βάσει του συστήματος των ετεροαναφορών. Τον Ιανουάριο 2016 βραβεύτηκε (με Clive Lennox) με το “Notable Contributions to the Auditing Literature Award” από το American Accounting Association. Έχει συγγράψει ένα διδακτικό εγχειρίδιο Ελεγκτικής, και τρία βιβλία για επαγγελματίες λογιστές.

Είναι εκλεγμένο μέλος του πρώτου Συμβουλίου Ιδρύματος του ΟΠΑ (2012-2016). Έχει αναλάβει διάφορα διοικητικά καθήκοντα στο ΟΠΑ και έχει εκλεγεί εκπρόσωπος του ΟΠΑ σε συλλογικά όργανα εκπροσώπησης των μελών ΔΕΠ.

Ήταν πρόεδρος της ομάδας εργασία που συνέταξε το νόμο 4308/20 που εκσυγχρόνισε το λογιστικό πλαίσιο της Ελλάδος (Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα) βάσει της Οδηγίας 34/2013/ΕΕ. Παραμένει πρόεδρος της Διαρκούς Επιτροπής για την διευκόλυνση της εφαρμογής του νόμου αυτού. Είχε την κύρια ευθύνη της σύνταξης του νομοθετήματος, της διαπραγμάτευσης με τα τεχνικά κλιμάκια των θεσμών, καθώς και το κύριο βάρος επαφών και ενημέρωσης των παραγωγικών τάξεων. Η ψήφιση του νόμου στη Βουλή είχε την σχεδόν καθολική στήριξη των εκπροσώπων των επιχειρήσεων και των ενδιαφερόμενων επαγγελματικών ομάδων. Ο νόμος εκσυγχρόνισε το ελληνικό λογιστικό πλαίσιο και αντιμετώπισε αποτελεσματικά τη λογιστική πολυνομία.

Έχει διατελέσει μέλος του Συμβουλίου Λογιστικής Τυποποίησης (ΣΛΟΤ) της ΕΛΤΕ επί σειρά ετών. Έχει αναλάβει έργα παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών σε εταιρίες του ιδιωτικού τομέα σε θέματα λογιστικής, χρηματοοικονομικής πληροφόρησης και ανάλυσης, καθώς και στο Υπουργείο Οικονομικών σε θέματα λογιστικής και ελέγχου των δαπανών του κρατικού προϋπολογισμού. Ιδιαίτερα, συμμετείχε στην επιτροπή σύνταξης του Λογιστικού Πλαισίου της Γενικής Κυβέρνησης (Π.Δ. 54/2018). Έχει συμμετάσχει, κατόπιν προσκλήσεως, σαν ομιλητής σε ημερίδες, δημόσιες συζητήσεις και λοιπές εκδηλώσεις επαγγελματικού και ευρύτερου ενδιαφέροντος.

Έχει εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα (1986-1987) και σαν ορκωτός ελεγκτής στο Σώμα Ορκωτών Λογιστών (1988-1993).