Διαχείριση Άγχους (Stress Management) στο Executive MBA του ΟΠΑ

Διαχείριση Άγχους (Stress Management) στο Executive MBA του ΟΠΑ

Καραλάζου ΘωμαήΑδιαμφισβήτητα λόγω Κορωνοϊού και άλλων γεγονότων διάγουμε μια από τις πιο αγχωτικές περιόδους των πρόσφατων ετών. Η αποτελεσματική διαχείριση του άγχους μας είναι εξαιρετικά σημαντική.

Λίγες ημέρες πριν από το κλείσιμο των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, οι φοιτητές του 2ου έτους του Executive MBA του ΟΠΑ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο (εκτός των τυπικών μαθημάτων του προγράμματος σπουδών), με θέμα τη Διαχείριση του άγχους.

Διδάσκουσα η κυρία Καραλάζου Θωμαή, ψυχολόγος. Στα πλαίσια του σεμιναρίου η κυρία Καραλάζου τόνισε ότι το άγχος είναι ένας υγιής βιολογικός επιβιωτικός μηχανισμός, πρέπει όμως να το διαχειριζόμαστε αποτελεσματικά. Για τούτο πρότεινε στους φοιτητές κάποιες καλές πρακτικές διαχείρισης άγχους.

Για όσους ενδιαφέρονται, οι βασικές σημειώσεις της κυρίας Καραλάζου, οι οποίες είναι περισσότερο επίκαιρες από ποτέ, μπορούν να ανακτηθούν από την ιστοσελίδα του Executive MBA σε μορφή pdf, πατώντας εδώ.