Η Τράπεζα Ελλάδος φιλοξένησε τους φοιτητές του Executive MBA του WILLIAM AND MARY ΤΩΝ ΗΠΑ μαζί με φοιτητές του Executive MBA του ΟΠΑ

Για Τρίτη συνεχόμενη χρονιά το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών φιλοξενεί τους φοιτητές του Executive MBA του William and Mary, ενός από τα πιο ιστορικά Πανεπιστήμια των ΗΠΑ από το οποίο έχουν αποφοιτήσει τέσσερις πρόεδροι. Στα πλαίσια των επισκέψεων που έχουν διοργανωθεί από το ΟΠΑ, οι φοιτητές του W&M μαζί με φοιτητές του Executive MBA του ΟΠΑ,  φιλοξενήθηκαν από την Τράπεζα της Ελλάδος. Εκεί, παρακολούθησαν παρουσιάσεις για την ελληνική οικονομία, με επίκεντρο την ελληνική κρίση και την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας από την Δρ. Μαριάνθη Αναστασάτου, Οικονομολόγο της Τράπεζας της Ελλάδος. Τη σκυτάλη πήρε η Καθηγήτρια κα Κατερίνα Πραματάρη,  εκ μέρους του Athens Center for Innovation & Entrepreneurship (ACEIn) του Ο.Π.Α. Η κυρία Πραματάρη  παρουσίασε στους επισκέπτες φοιτητές το επιχειρηματικό τοπίο στην Ελλάδα για νεοφυείς επιχειρήσεις (startups). Παράλληλα παρουσίασε τις δράσεις που αναλαμβάνουν Πανεπιστήμια, όπως το Ο.Π.Α., για να ενθαρρύνουν τους φοιτητές και αποφοίτους τους να κινηθούν σε μια πιο επιχειρηματική κατεύθυνση. Παράλληλα, ο Δρ Φίλιππος Τουρλομούσης, ιδρυτής και CEO της βιοτεχνολογικής startup Biological Lattice Industries, παρουσίασε την εταιρεία του και το προσωπικό του ταξίδι από την Ελλάδα στις ΗΠΑ και πίσω.