Παρουσίαση Αποτελεσμάτων του Business Strategy Game- Ιαν. 2020

Strategy Game

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων του Business Strategy Game- Ιαν. 2020

Τον Ιανουάριο του 2020 ολοκληρώθηκαν για 21η συνεχή χρονιά οι παρουσιάσεις των αποτελεσμάτων του Business Strategy Game στο Executive MBA του ΟΠΑ.

Το ιδιαίτερα απαιτητικό αυτό παιχνίδι στρατηγικής, το οποίο διαρκεί περίπου 4 μήνες αποτελεί πλέον θεσμό για το Executive MBA. Διαχειριστής του παιχνιδιού είναι ο Καθηγητής Στρατηγικής Διοίκησης και Διευθυντής του Προγράμματος κ. Βασίλης Παπαδάκης.

Στα πλαίσια του Strategy Game, οι φοιτητές χωρισμένοι σε ομάδες καλούνται να διοικήσουν μια ‘εικονική’ επιχείρηση για σειρά ετών, να ανταγωνιστούν με τους συμφοιτητές τους σε ένα πολύ ρεαλιστικό διεθνές επιχειρησιακό περιβάλλον, να επινοήσουν και υλοποιήσουν την κατάλληλη στρατηγική, να μάθουν από τις λανθασμένες και σωστές αποφάσεις τους, να διασκεδάσουν και τελικά να κερδίσουν ή να χάσουν.

Νικήτρια ομάδα του παιχνιδιού ήταν η Hellium αποτελούμενη από τους Ζαφειρέλλη, Ηλιάδη, Μπάμπουρα,  και Σκοτεινό, με πολύ κοντινή δεύτερη την ομάδα Edellweis 69 (Γκάνης, Δαμιανού, Κουσαθανά, Μπάτσου, Πασχαλάκης).

Όμως, την παράσταση ‘έκλεψε’ η τελευταία ομάδα του παιχνιδιού (Gravity), όχι τόσο με την απόδοσή της, όσο για το ομοιόμορφο ντύσιμό των μελών της και την ωραία κούπα που επινόησαν.

Μετά το τέλος των παρουσιάσεων οι φοιτητές του Executive MBA, μαζί με καθηγητές και τη γραμματεία του προγράμματος συνέχισαν τη διασκέδασή τους σε παρακείμενο εστιατόριο.

Θερμά συγχαρητήρια στους Νικητές αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθεια που κατέβαλλαν!

strategy