ΜΑΝΤΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Γραφείο: ΓΔ5, 520, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
Τηλέφωνο: 2310 891773

Ο Μ. Μαντάς είναι Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Επιστημονικός Συνεργάτης του Εργαστηρίου Πληροφοριακών Συστημάτων και Ηλεκτρονικού Επιχειρείν (ISeB) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Επιχειρησιακής Έρευνας και Μάρκετινγκ του Ο.Π.Α. (2000) και κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος (M.Sc.) στις Επιστήμες των Αποφάσεων (2001) με ειδίκευση στη Διοίκηση της Εφοδιαστικής Αλυσίδας και τις Μεταφορές από το Ο.Π.Α.. Κατέχει Διδακτορικό Δίπλωμα (2007) από το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ιδίου Πανεπιστημίου. Η διδακτική του εμπειρία περιλαμβάνει τη διδασκαλία μαθημάτων σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο στην ευρύτερη περιοχή των Logistics και της Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας, καθώς και της Διοίκησης Έργων και Προγραμμάτων. Έχει συμμετάσχει σε σημαντικό αριθμό διεθνών και εθνικών ερευνητικών προγραμμάτων, ενώ έχει δημοσιεύσει 13 εργασίες σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, 4 εργασίες σε συλλογικούς τόμους/βιβλία και περισσότερες από 30 εργασίες σε πρακτικά επιστημονικών συνεδρίων. Τα επιστημονικά ενδιαφέροντα του κ. Μαντά αφορούν στη διοίκηση και λειτουργία συστημάτων μεταφορών, πληροφοριακά συστήματα και λήψη αποφάσεων στην εφοδιαστική αλυσίδα, καθώς και τη διαχείριση έργων και προγραμμάτων.